Potrzebujesz pomocy? Zapytaj eksperta! 501 489 012

Kontrola alkomatem w pracy a RODO

Związek Rzemiosła Polskiego wyszedł z inicjatywą wprowadzenia podatkowych wakacji dla przedsiębiorców. Pomysł, który z powodzeniem sprawdza się w innych krajach unijnych, m.in. we Francji, dałby oddech polskim przedsiębiorcom w dopełnianiu zobowiązań podatkowych przez okres wakacji.

Podatkowe wakacje dla przedsiębiorców, czyli co?

Zgodnie z ideą wakacji podatkowych, przedsiębiorca miałby prawo do zwolnienia z opłacania składek ZUS oraz zapłacenia podatku CIT, PIT i VAT na zasadzie ryczałtu w wybranym przez siebie miesiącu. Wysokość podatku odpowiadałaby tej, którą ostatnio zapłacił przedsiębiorca (w ubiegłym miesiącu lub – w przypadku osób rozliczających się kwartalnie – za ostatnie 3 miesiące), a właściciel biznesu nie musiałby w sezonie urlopowym zaprzątać głowy kwestiami księgowo-podatkowymi. Zdaniem pomysłodawców, tego typu rozwiązanie mogłoby znacząco ułatwić zarządzanie żmudnymi formalnościami w okresie urlopowym. Przedsiębiorca odsunąłby sporządzenie ewidencji w czasie – po powrocie z wakacji i tak musiałby uzupełnić braki w dokumentacji.

Książka przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany, biuro rachunkowe, usługi księgowe, księgowość - Olsztyn  - Biuro Rachunkowe ELITA

Inną kwestią jest koncepcja wprowadzenia zwolnienia z opłacania przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne w okresie jego przerwy urlopowej – jednak jedynie wtedy, gdy przez ten okres faktycznie nie prowadziłby działalności zarobkowej. Na ten moment jednak eksperci, w tym biuro rachunkowe Olsztyn, nie są przekonani co do wielkich szans ustanowienia tego typu udogodnień. Kolidowałyby one przede wszystkim z założeniami JPK VAT.

Czym różnią się wakacje podatkowe od zawieszenia działalności gospodarczej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, że nie widzi na ten moment możliwości wprowadzenia wakacji podatkowych od uiszczania składek społecznych. Istnieje natomiast możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres minimum jednego miesiąca do nawet roku w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników. Ministerstwo wskazuje opcję zawieszenia działalności jako odpowiednie rozwiązanie do uniknięcia opłacania składek ZUS oraz podatków w okresie letniego odpoczynku od aktywności zawodowej.

Masz pytania dotyczące prowadzenia księgowości?

Zadzwoń lub napisz do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.