Potrzebujesz pomocy? Zapytaj eksperta! 501 489 012

Skąd pozyskać pieniądze na start firmy?

Dla nowo powstałych firm na rynku polskim istnieje sporo możliwości finansowania. Jednak na początek powinniśmy jednoznacznie określić czy zamierzamy rozpocząć działalność w ramach tzw. start-up'u, czy jako tradycyjna firma. Start-up, zgodnie z założeniem, powinien wnieść na rynek usługę, produkt lub rozwiązanie nieistniejące dotychczas u konkurencji, zaś standardowa firma może prowadzić swą działalność w oparciu o doświadczenia i dane historyczne innych podmiotów z branży.

Nie każdy ma możliwości finansowe aby rozpocząć swoją działalność bez dodatkowego wsparcia z zewnątrz. Dlatego firmy rozpoczynające funkcjonowanie na rynku mają możliwość skorzystania z bezpłatnych dotacji unijnych, preferencyjnych kredytów na start, czy wsparcia ze strony Urzędów Pracy. Niestety nie wszystkie formy wsparcia są dostępne dla każdego. Dlatego warto przyjrzeć się niektórym z nich:

Książka przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany, biuro rachunkowe, usługi księgowe, księgowość - Olsztyn  - Biuro Rachunkowe ELITA
  • jednorazowe wparcie finansowe z Urzędu Pracy przysługuje osobom bezrobotnym, planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej. Należy mieć status osoby bezrobotnej oraz nie prowadzić działalności gospodarczej w ostatnich 12 miesiącach. Kwota dofinansowania oscyluje wokół 20 tys zł, może być różna w zależności od urzędu.
  • do 40 tys zł można uzyskać w ramach unijnego działania 6.2. Jednak tutaj istotna jest kolejność ich przyznawania. Pierwszeństwo mają osoby bezrobotne, niepełnosprawne a także kobiety po urlopie wychowawczym czy osoby powyżej 45 roku życia.
  • preferencyjne warunki kredytowania nawet do kilkuset tysięcy złotych oferuje inicjatywa JEREMIE, skierowana także do osób nieposiadających zdolności kredytowej. Program dostępny tylko w kilku województwach.
  • rolnicy z małych miejscowości mogą starać się o refundację do 100 tysięcy złotych w ramach działania 311. Jest to refundacja, więc rolnik musi najpierw sfinansować inwestycję aby następnie starać się o zwrot maksymalnie jej połowy.
  • dotacja w ramach działania 312 daje możliwość finansowania nawet do 300 tysięcy złotych zależnie od ilości zatrudnionych osób. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych przewidziano refundację w wysokości 100 tys. zł.

Masz pytania dotyczące prowadzenia księgowości?

Zadzwoń lub napisz do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.