Potrzebujesz pomocy? Zapytaj eksperta! 501 489 012

Split payment 2019 dla podmiotów stosujących odwrócony vat

W lipcu 2018 roku w życie wszedł mechanizm podzielonej płatności. Nieco później, bo w styczniu 2019 roku, przepisy prawa objęły nim również przedsiębiorców, którzy stosowali dotychczas odwrotne obciążenie. Jak split payment wpłynie na ich funkcjonowanie?

Split payment – czym jest i dlaczego został wprowadzony?

Split payment, zwany też mechanizmem podzielonej płatności, polega na udostępnieniu podatnikom VAT możliwości podzielenia płatności za fakturę poprzez przekazanie wartości netto na podstawowy rachunek bankowy przedsiębiorcy, zaś wartości podatku VAT – na przeznaczone do tego celu subkonto. Celem takiego rozwiązania ma być lepsze uszczelnienie systemu podatkowego.

Książka przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany, biuro rachunkowe, usługi księgowe, księgowość - Olsztyn  - Biuro Rachunkowe ELITA

Split payment w firmach stosujących odwrócony VAT – wady i zalety rozwiązania

W przypadku przedsiębiorców stosujących odwrócony VAT zaletą mechanizmu split payment jest brak konieczności występowania do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT – podatek należny do zapłaty będzie automatycznie pomniejszany o kwotę zwrotu. Wadą rozwiązania jest natomiast brak możliwości swobodnego dysponowania pieniędzmi, które trafiają na subkonto VAT. Grupą, która najbardziej skorzysta na zmianach są podwykonawcy. Ułatwi im ona bardziej przejrzyste i szybkie rozliczanie podatku VAT oraz ograniczy liczbę formalności, których muszą dokonywać. Na skutek zmian przedsiębiorcy z branży, w której stosowało się odwrócony VAT mogą wreszcie wykazać podatek należny, a co za tym idzie, sprawniej odzyskać swoje pieniądze, nie czekając, aż urząd skarbowy dokona zwrotu VAT na ich konto.

Zdaniem przedsiębiorców, szczególnie tych, których działalność wiąże się z zakupem kosztownych sprzętów, materiałów oraz opłacaniem faktur opiewających na duże kwoty, niemożność posiłkowania się kwotą VAT w codziennych wydatkach ogranicza płynność finansową ich firmy. Ustawa przewiduje jednak poprawki w tym zakresie. Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy stosujący odwrócony VAT będą mogli regulować inne zobowiązania publiczno-prawne, posiłkując się środkami z rachunku VAT. Wsparciem w rozliczeniu kwoty podatku należnego do zapłaty oferuje biuro rachunkowe Olsztyn.

Masz pytania dotyczące prowadzenia księgowości?

Zadzwoń lub napisz do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo ROZUMIEM