Potrzebujesz pomocy? Zapytaj eksperta! 501 489 012

Kto ma obowiązek stosowania kasy fiskalnej?

Kasy fiskalne online wciąż stanowią jedynie zapowiedź tego, co dopiero pojawi się na rynku. Nie są tak rozbudowane pod względem informatycznym, jak co niektórzy przedsiębiorcy mogliby oczekiwać. Mimo to nowe modele kas fiskalnych dostarczają wielu przydatnych funkcji, z których właściciele firm mogą już korzystać.

Dlaczego warto zainteresować się kasą fiskalną online?

Jak wynika z analiz branżowych, aż 40% wszystkich transakcji sprzedażowych w sklepach stacjonarnych jest obecnie opłacanych za pomocą kart debetowych i kredytowych. Co więcej, średnia płatność kartą jest wyższa od średniej płatności gotówkowej. Te wnioski jasno pokazują, że inwestycja w nowsze modele kas fiskalnych, zintegrowanych z obsługą terminali płatniczych, pozwala lepiej wspierać dzisiejszy biznes. Na uwagę zasługuje też większa otwartość systemu fiskalnego, który umożliwia wystawianie faktur VAT, pobranie danych kontrahenta z systemu online, a także sprawdzenie stanów magazynowych czy słupków sprzedaży w danym dniu.

Książka przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany, biuro rachunkowe, usługi księgowe, księgowość - Olsztyn  - Biuro Rachunkowe ELITA

W jaki sposób przepisy prawa regulują posługiwanie się kasą fiskalną online?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, obowiązek posiadania kas fiskalnych online miał być stosowany już od 1 stycznia 2018 roku. Ministerstwo Finansów zdecydowało się jednak przesunąć w czasie moment wejścia w życie ustawy. Obowiązek stosowania kas fiskalnych online dotyczy jedynie niektórych branż. Pozostali przedsiębiorcy mogą stopniowo przystosowywać swoje biznesy do zakupu nowszych urządzeń. Zgodnie z zapowiedziami, od 1 stycznia 2019 roku obowiązek posiadania kasy fiskalnej online miał spoczywać na właścicielach firm z branży gastronomicznej, kosmetycznej, fryzjerskiej, fitness, motoryzacyjnej i wulkanizacyjnej. Założeniem ustawodawcy było uszczelnienie systemu VAT, a tym samym zwiększenie wpływów do budżetu. Zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów, przedsiębiorcy zobowiązani do wymiany kas na nowsze urządzenia będą mogli ubiegać się o ulgę sięgającą 90% wartości sprzętu. W przypadku problemów z odpowiednim rozliczeniem nowej kasy fiskalnej w rachunkach firmowych, swoje wsparcie w tym zakresie może okazaćbiuro rachunkowe Olsztyn.

Masz pytania dotyczące prowadzenia księgowości?

Zadzwoń lub napisz do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo ROZUMIEM