Potrzebujesz pomocy? Zapytaj eksperta! 501 489 012

Przedsiębiorcy mają problem z opłacaniem składek

Składki ZUS stanowią spore obciążenie dla polskich przedsiębiorców. Są też istotnym czynnikiem, dla którego część osób rozważających rozpoczęcie własnej działalności wciąż waha się przed zarejestrowaniem firmy. Niestety, wciąż istnieje liczna grupa tych, którzy nie radzą sobie z opłacaniem należności na czas.

Problem nieopłacania składek ZUS – kogo dotyczy?

Z danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że pod koniec 2018 roku problem ten dotyczył aż 500 tysięcy przedsiębiorców, których zaległości w opłacaniu składek wyniosły łącznie 14,5 miliarda złotych. Co ciekawe, problem ten w dużej mierze dotyczy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Aż 296 tysięcy mikroprzedsiębiorców ma problem z uregulowaniem zobowiązania wobec ZUS za samego siebie. W zestawieniu daje to kwotę należną w wysokości 4,8 miliarda złotych.

Książka przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany, biuro rachunkowe, usługi księgowe, księgowość - Olsztyn  - Biuro Rachunkowe ELITA

W jaki sposób ZUS może pomóc zadłużonemu przedsiębiorcy?

Choć naiwnym byłoby sądzić, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaruje przedsiębiorcy zobowiązania względem niego, w sytuacji zadłużenia właściciel firmy może liczyć na przychylność w postaci rozłożenia długu na dogodne raty. Przejście na system ratalny daje przedsiębiorcy szansę, aby ten stopniowo, lecz sukcesywnie, mógł wywiązać się ze swoich zobowiązań i opłacił należne składki. Aby móc skorzystać z tej opcji, do oddziału właściwego miejscu prowadzenia swojej działalności należy wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zobowiązania na raty. Może w tym pomóc biuro rachunkowe Olsztyn. W piśmie powinny znaleźć się dane identyfikacyjne przedsiębiorcy, jak również kwota dotychczas niepokrytych zobowiązań i wyjaśnienie, jakie powody stoją za powstaniem wyżej wymienionego zadłużenia. Całkowitą kwotę należności można sprawdzić samodzielnie, bez wychodzenia z domu, wykorzystując do tego celu system PUE ZUS. W piśmie przedsiębiorca może również zasugerować wysokość rat, w jakich będzie mógł bez problemu spłacać swoje zobowiązanie. Znacznie rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest możliwość umorzenia powstałego długu. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to opcja stosowana w drodze wyjątku i w rzeczywistości będzie mogła z niej skorzystać bardzo niewielka liczba przedsiębiorców.

Masz pytania dotyczące prowadzenia księgowości?

Zadzwoń lub napisz do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo ROZUMIEM