Potrzebujesz pomocy? Zapytaj eksperta! 501 489 012

Obowiązek podatkowy w VAT przy usługach budowlanych – decyduje protokół zdawczo-odbiorczy

Do niedawna polski fiskus wychodził z założenia, że obowiązek płacenia podatku VAT przez wykonawcę robót budowlanych powstaje w momencie zgłoszenia prac do odbioru. Decyzję urzędów skarbowych podtrzymywały rodzime sądy. Tymczasem, jak się okazuje, przepisy podatkowe można rozpatrywać w sposób bardziej korzystny dla firm świadczących usługi budowlane. Udowodnił to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie w poniższym tekście. Zaczynamy!

Książka przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany, biuro rachunkowe, usługi księgowe, księgowość - Olsztyn  - Biuro Rachunkowe ELITA

Nowe spojrzenie na kwestie podatku VAT, czyli co się zmieniło po 2 maja 2019 roku

Z Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił rozpatrzyć sprawę zgłaszaną często przez polskie firmy budowlane, które czuły się poszkodowane wyrokami rodzimych sądów. Organy sądowe upierały się przy tym, że obowiązek odprowadzenia podatku VAT powstaje wraz z chwilą zgłoszenia prac budowlanych do odbioru. Trybunał UE uznał zaś, że formalnie kwestia ta zaczyna obowiązywać na etapie podpisania przez odbiorcę protokołu zdawczo-odbiorczego, a także realnego przekazania gotowej inwestycji odbiorcy. W ten sposób Trybunał przyznał rację polskim przedsiębiorcom, dając im możliwość dokonywania późniejszych niż obecnie wpłat należnego podatku VAT. Warto mieć na uwadze, że w przypadku inwestycji budowlanych kwota podatku od towarów i usług opiewa zazwyczaj na duże sumy. Do tej pory przedsiębiorstwo z branży budowlanej musiało mieć zabezpieczone własne środki na zapłatę naliczonego podatku VAT, a dopiero później otrzymywało kwotę wynagrodzenia za pracę, powiększoną o VAT, od odbiorcy opłacającego fakturę. Wyrok Trybunału z 2 maja 2019 roku na pewno wpłynie korzystnie na płynność finansową i poczucie bezpieczeństwa polskich firm, świadczących usługi budowlane i budowlano-montażowe dla swoich klientów, stwarzając lepsze warunki do rozwoju i funkcjonowania podmiotów z tego sektora. To bardzo dobra informacja dla wszystkich przedsiębiorców z tej branży.

Masz pytania dotyczące prowadzenia księgowości?

Zadzwoń lub napisz do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo ROZUMIEM